„Znaczenie wody w życiu człowieka.”

Kilka ciekawostek na temat wody:

Na Ziemi znajduje się bardzo dużo wody, a np. na Księżycu nie ma jej wcale. Jest ona bardzo potrzebna: do picia, mycia, podlewania. Po zużyciu woda jest oczyszczana w oczyszczalniach ścieków. Aby zapewnić stały dopływ wody do naszych domów, buduje się na rzekach tamy, tworząc tzw. zbiorniki wodne. Woda jest źródłem energii, którą wykorzystano w młynach wodnych. W przeszłości takie młyny służyły do mielenia ziarna na mąkę. Energię spadającej wody wykorzystuje się też do wytwarzania elektryczności w elektrowniach wodnych.

Rozmowa na temat wartości wody:

– Do czego jest potrzebna woda?

– Kto potrzebuje wody?

– Czy można wrzucać śmieci do rzek i jezior?

-Co się stanie, jeśli do rzek, jezior lub innych zbiorników wodnych będziemy wrzucać śmieci lub wylewać różne niebezpieczne substancję?

-Co by było, gdyby nie było wody?

-Czy można bez niej żyć?

-Czy woda może ludziom zagrażać?

Po rozmowie, zachęcamy do wspólnego oglądania krótkiego filmu animowanego na temat wody.

Eksperyment z wędrującą wodą

Potrzebujemy: 6 szklanek podobnej wielkości, barwniki (lub kolorową bibułę) x3, ręcznik papierowy

Do zabawy przygotowujemy 6 szklanek ustawionych obok siebie. Do co drugiej szklanki wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwniki. Jeśli nie mają Państwo barwników, wystarczy do szklanki z ciepłą wodą dodać kolorową bibułę. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręcznik. Całe doświadczenie w przyśpieszonym tempie można zobaczyć na filmie

świetna zabawa

Praca plastyczna „Kolorowa piana”

Potrzebujemy: szklanki, barwniki (lub kolorową bibułę), płyn do mycia naczyń, słomki, brystol

Po wykonanym eksperymencie można stworzyć cudowną pracę plastyczną. Niestety może być później trochę sprzątania. Ale zapraszamy do zapoznania się z zadaniem.

Do szklanek z kolorową wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń. Mieszamy dokładnie zabarwioną wodę z płynem i gotowe. Ustawiamy szklanki w kilku miejscach na brystolu i za pomocą słomki dmuchamy w wodę z której będą powstawać przepiękne, kolorowe bańki.