26.03.2020r.

Wiosenna gimnastyka

Drodzy Rodzice i Dzieci, zachęcamy do małej gimnastyki ciała aby wyładować napięcie i nabrać dużą dawkę spokoju.

Potrzebujemy: sznurek, woreczek (małą maskotkę),

Słonko wschodzi i zachodzi zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała

Dziecko stopniowo podnosi się z przysiadu do stania, wyciąga ręce w górę i obraca się wokół własnej osi – słonko wstało i świeci, następnie powoli wraca do przysiadu i kuli się – słonko zaszło.

Bociany na łące zabawa ruchowa z elementem równowagi

Dziecko jest bocianem. Chodzi po łące, wysoko unosząc kolana. Co pewien czas zatrzymuje się, staje na jednej nodze, wystawia złączone dłonie przed siebie, rytmicznie porusza nimi jak dziobem i powtarza: „Kle, kle, kle, żabki mi się chce.”

Przestraszona żabka zabawa ruchowa z elementem podskoku

Dziecko jest żabką. Naśladuje skok żabki. Jedno klaśnięcie jest sygnałem, że zbliża się bocian. Przestraszona żabka nieruchomieje. Dwa uderzenia w dłonie są sygnałem, że bocian odszedł i żabka może skakać dalej.

Wąska kładka ćwiczenie z elementem równowagi

Dziecko, wracając z „parku”, przechodzi po wąskiej kładce – jest nią sznurek ułożony na podłodze w kształcie linii łamanej.

W górę w dół” ćwiczenie mięśni brzucha

Dziecko w leżeniu tyłem, woreczek (maskotkę) ma włożone między stopy. Unosi je stopami do góry, z przełożeniem za głowę, a potem powraca do pozycji wyjściowej.

Skaczemy skoki

Dziecko przeskakuje obunóż przez woreczki (maskotki) rozłożone na podłodze: do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo.

Liczymy krople deszczu zabawa słowno-ruchowa

Dziecko spaceruje po pokoju, a Rodzic w tym czasie wystukuje kilka dźwięków (lub klaszcze w dłonie). Zadaniem dziecka jest policzyć, ile było dźwięków i zapamiętać ich liczbę, spacerując dalej. Dopiero na hasło „Deszcz”, dziecko zatrzymuje się i podskakuje tyle razy, ile usłyszy dźwięków.  Stara się skakać, równocześnie przy tym licząc.

Jaka jest wiosna? zabawa słowna

Rodzic cicho wypowiada kolejne litery alfabetu, a dziecko w dowolnej chwili mówi „stop”. Dziecko podaje określenie, jakie według niego pasuje do wiosny. Musi ono zaczynać się na głoskę, na której zatrzymał się rodzic, np. k – wiosna jest kolorowa, p – wiosna jest pachnąca, s – wiosna jest słoneczna.

Wypowiedź dziecka na temat – Jakie kolory kojarzą Ci się z wiosną? Dlaczego?

Na wyciszenie jak i odprężenie polecamy muzykę relaksacyjną. Jest to świetna forma na rozluźnienie mięśni oraz zmniejszenie do minimum aktywności umysłowej. Proponujemy wspólne leżenie Rodzica z dzieckiem, zamknąć oczy i pochłonąć się w dźwiękach muzyki. Działa antystresowo. Dźwięki i kolory wiosny –

DŹWIĘKI I KOLORY WIOSNY