Zabawy z literą Ł

Potrzebujemy: kostkę do gry, kilka różnych zabawek, farby plakatowe

Zapoznanie z drukowaną literą ł

LITERA Ł

„Sokole oko” – zabawa dydaktyczna, ćwiczenie orientacji przestrzennej na kartce papieru

Zabawa polega na wyszukaniu liter ł, Ł z rozsypanki literowej (różna czcionka i wielkość) i zaznaczeniu pętelką.

(plik rozsypanka literowa znajdź ł)

„Zabawa z kostką” – zabawa dydaktyczna

Dziecko rzuca kostką do gry. Wymyśla tyle wyrazów, których nazwa rozpoczyna się literą „ł”, ile wypadło oczek na kostce. Można podzielić wymyślone wyrazy na sylaby, głoski oraz utworzyć z nich zdanie.

„Czego brakuje?” – zabawa dydaktyczna, ćwiczenie na spostrzegawczość

Rodzic ustawia przed dzieckiem kilka dowolnych zabawek. Dziecko podaje ich nazwy. Następnie odwraca się, a Rodzic zabiera jedną zabawkę. Dziecko powtórnie się odwraca, próbuje odgadnąć, której zabawki brakuje. W kolejnych rundach można zwiększyć liczbę zabawek, które leżą przed dzieckiem, a także tych, które zabiera Rodzic.

„Kolorowe Ł” – praca plastyczna metodą paluszkową

Metoda paluszkowa jest rodzajem stemplowania palcami, polega na delikatnym zanurzeniu „poduszki” palca w farbie plakatowej, a następnie na przeniesieniu farby na papier. W zależności od siły nacisku, odbitki będą słabsze lub bardziej wyraziste. Podczas tworzenia pracy można wykorzystać kilka kolorów, pamiętając podczas zmiany farby o oczyszczeniu palca z farby wcześniej stosowanej.

(plik szablon malarski litera ł)

Nauka pisania litery Ł, ł – ćwiczenia grafomotoryczne dla starszych dzieci

(plik ł)

Nauka czytania sylabami dla dzieci starszych