Informacja i regulamin opracowany na podstawie Statutu Samorządowego Przedszkola nr 61 „Pod Wawelem” w Krakowie obowiązujący w roku szkolnym 2017/2018
1. Cele i zadania przedszkola
Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Prawach Dziecka, Ustawie Prawo Oświatowe oraz przepisach wydanych na jej podstawie, a w szczególności w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego (14.02.2017 r.).
2. Przedszkole
- Zapewnia dziecku pełny rozwój umysłowy, moralno-społeczny, emocjonalny oraz fizyczny zgodnie z możliwościami i potrzebami psychofizycznymi
- Organizuje zajęcia dodatkowe, uwzględniając w szczególności możliwości rozwojowe dzieci
- Kształtuje umiejętności współżycia i współdziałania w niejednorodnym zespole oraz poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka
- Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Obejmuje dzieci specjalistyczną pomocą, np. logopedyczną
- Współpracuje z psychologiem i innymi specjalistami na terenie przedszkola oraz instytucjami działającymi na rzecz dzieci
- Organizuje bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki, a w sytuacjach kryzysowych wszystkie działania pracowników przedszkola, bez względu na zakres ich obowiązków służbowych, w pierwszej kolejności zapewniają bezpieczeństwo dzieciom.
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok. Zapewnia dzieciom opiekę, wychowanie i nauczanie w godzinach od 6.15 – 17.30 od poniedziałku do piątku. Przerwa wakacyjna ustalana jest przez Organ Prowadzący w porozumieniu z dyrektorem przedszkola.
3. Regulamin obowiązujący Rodziców/Prawnych Opiekunów
- Rodzice maja prawo korzystać z przedszkola od godziny 6.15 – 17.30
- Schodzenie się dzieci odbywa się wyłącznie do godziny 8.00 – ze względu na organizację pracy przedszkola.
- Bezwzględne przestrzeganie przyprowadzania do przedszkola dzieci zdrowych, zakaz podawania dzieciom leków – szczególnie psychotropowych i antybiotyków (dopuszczalne podawanie leków przeciw alergii).
- Po chorobach zakaźnych należy przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające możliwość uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Należy informować dyrekcję o każdej chorobie zakaźnej dziecka, jak również o dłuższych nieobecnościach, np. wyjazdach.
- Przedszkolak powinien być czysty: skóra, włosy, odzież (ubranie – wygodne, adekwatne do pory roku).
- W przypadku gdy dziecko odbierają osoby inne niż rodzice, muszą być do tego upoważnione na piśmie. Rodzice składają wcześniej stosowne upoważnienie (załącznik nr 2), zawierające dane osoby odbierającej (imię i nazwisko, seria i numer dowodu i numer tel.). Telefoniczne prośby nie będą respektowane. Rodzice mogą upoważniać do odbioru dziecka z przedszkola wyłącznie osoby pełnoletnie.
- Za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci na terenie przedszkola odpowiadają Rodzice w momencie odebrania dziecka z sali przedszkolnej. Rodzice oraz osoby upoważnione do odbioru dziecka z przedszkola zobowiązani są do zapoznania i przestrzegania Regulaminu obowiązującego w szatni.
- Rodzice są zobowiązani do przestrzegania uchwał podjętych większością głosów oraz stosowania się do uwag zamieszczanych w Kąciku dla Rodziców i do informacji na tablicy ogłoszeń dyrekcji.
- Rodzice mają obowiązek regulować opłatę za przedszkole do 10-go dnia każdego m-ca z dołu, za faktycznie wykorzystane dni. W przypadku powtarzającego się zalegania z płatnością przez okres powyżej 1 m-ca, dyrektor ma prawo wypisać dziecko z przedszkola.
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, a także z Międzynarodową Konwencją Praw Dziecka, Rodzice ponoszą odpowiedzialność za kształcenie i wychowanie swoich dzieci.
4. Do podstawowych obowiązków Rodziców należy:
- przestrzeganie Statutu Przedszkola oraz Procedur Bezpieczeństwa
- współpraca z nauczycielkami prowadzącymi grupę w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczo-dydaktycznych rodziny i przedszkola
- przygotowanie dziecka do funkcjonowania w grupie przedszkolnej w zakresie podstawowych czynności samoobsługowych
- respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców
- terminowe uiszczanie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu
- przyprowadzenie dziecka do przedszkola w dobrym stanie zdrowia
- rzetelne informowanie o stanie zdrowia dziecka, szczególnie w przypadku, gdy może to być istotne dla jego bezpieczeństwa, stosowanej diety
- bezzwłoczne informowanie przedszkola o stwierdzeniu choroby zakaźnej u dziecka
- dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka po przebytej chorobie, pozwalającego na pobyt dziecka w przedszkolu.
5. Prawa Rodziców
Rodzice mają prawo do:
- uznania ich prymatu jako „pierwszych nauczycieli” swoich dzieci
- pełnego dostępu dla ich dzieci do wszystkich działań edukacyjnych na terenie przedszkola z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ich dziecka
- wszelkich informacji dotyczących ich dziecka, jego funkcjonowania w przedszkolu
- zapoznania się z realizowanymi w przedszkolu programami oraz zadaniami wynikającymi z Rocznego Planu Pracy Przedszkola i z planów miesięcznych w danym oddziale
- zapoznania się z obowiązującymi w przedszkolu dokumentami, a w szczególności ze Statutem Przedszkola, Regulaminem Rady Rodziców i innymi dokumentami mającymi wpływ na funkcjonowanie ich dziecka w przedszkolu
- uzyskiwania na bieżąco rzetelnych informacji na temat aktualnego stanu rozwoju i postępów ich dziecka.
6. Prawa i obowiązki dzieci w przedszkolu
Dziecko ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, w szczególności ma prawo do:
- właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, odpowiadającego potrzebom, zainteresowaniom i możliwościom psychofizycznym dzieci w wieku przedszkolnym
- szacunku dla swoich potrzeb
- ochrony przed wszystkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej
- poszanowania godności osobistej i własności intelektualnej
- do życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym
- swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań z poszanowaniem zdania innych
- rozwijania cech indywidualnych postaw twórczych.
Dziecko ma również prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowanej na terenie przedszkola.
7. Obowiązki Dziecka
Dziecko w przedszkolu ma obowiązek:
- przestrzegania ustalonych zasad postępowania zgodnych z normami i wartościami
- traktowania z szacunkiem i życzliwością wszystkich rówieśników i osób dorosłych
- aktywnego uczestniczenia w zajęciach, zabawach prowadzonych przez nauczycielki
- słuchania i reagowania na polecenia nauczycielek
- szanowania wytworów pracy kolegów
- szanowania sprzętów i zabawek znajdujących się w przedszkolu
- sygnalizowania złego samopoczucia i potrzeb fizjologicznych.
8. Terminy obowiązujące Rodziców/Prawnych Opiekunów
- Najpóźniej do 5-go września każdego roku składanie upoważnień do odbioru dzieci z przedszkola przez osoby inne niż Rodzice (obowiązuje druk podany na stronie internetowej wypełniony na komputerze).
- Najpóźniej do 5-go września składanie zaświadczeń lekarskich (względnie oświadczeń Rodziców) o treści: imię, nazwisko, data urodzenia, „Dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola. Szczepienia zgodne z kalendarzem szczepień”.
- Do 5-go września należy przedłożyć pisemną zgodę na udział dziecka w katechezie (religia rzymsko-katolicka) podpisaną przez obydwoje Rodziców. Podanie nie obowiązuje dziecka nie uczęszczającego na religię.
- Do 5-go września należy złożyć (dzieci starsze) zgodę na udział dziecka w zajęciach z etyki.
- Rodzice zobowiązani są do grupowego ubezpieczenia dziecka na terenie przedszkola od następstw nieszczęśliwych wypadków lub przedstawić kopię takiego ubezpieczenia indywidualnego.