Zestaw aktywności oraz zabaw dla rodziców i dzieci „Wawelskie duszki”

 1. „W marcu budzą się motyle”

 

 1. „Motylkowy taniec” – aktywność ruchowa

zachęcamy Państwa do zapoznania się z piosenką oraz choreografią  stworzoną przez Monikę Klauza Mini warsztat muzyczny „Wiosna urodziły się Motyle”.   piosenka zaczyna się od 1:19

Tekst piosenki:

Wiosna, wiosna urodziły się motyle

Wiosna, wiosna tęczą wita Nas

Wiosna, wiosna przyleciało ptaków tyle

Wiosna, wiosna to słoneczny czas x4

 1. Zagadka słowna wstępem do rozmowy na temat motyla.

Ponad łąką leci w świat a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat…

 1. Krótka rozmowa na temat motyli, przykładowe pytania:
 2. Do jakiej grupy zaliczamy motyle?
 3. Gdzie najczęściej można je spotkać?
 • Po czym je rozpoznajemy?
 1. Z czym Ci się kojarzą te piękne kwiaty?

Można dziecku pokazać różne motyle (latolistek cytrynek, paź królowej, rusałka pawik).

 1. Łąka wiosną – ćwiczenia oddechowe

Potrzebujemy: słomkę, wycięte motylki (mogą to być kawałki kartki papieru), zielona kartka

Dziecko zajmuje miejsce przy stoliku. Przed dzieckiem leżą motylki oraz zielona łąka (zielona kartka). Zadaniem dziecka jest przeniesienie jak największej liczby kwiatków na swoją łąkę za pomocą słomki.

Aktywność dla dzieci 4/5 letnich:

 1. „Motyl” – praca plastyczna.

Dzieci malują farbami jedną połowę złożonej na pół kartki, a drugą połowę przykładają i odbijają, tworząc symetryczny wzór będący skrzydłami motyla. Następnie wycinają skrzydła i doklejają do pomalowanej tekturowej rolki, tworząc tułów motyla. Z bibuły wykonują czułki i doklejają je do górnej części rolki

 1. „Motylkowe kropki” – grafomotoryka

Zadaniem dziecka jest poprawienie kropkowanych linii, a gdy skończy może starannie pokolorować dużego motyla.

Aktywność dla dzieci 5/6letnich:

 1. „Motylki” – zabawa matematyczna, przeliczanie motyli.

Do tego zadania będzie potrzebny zestaw 10 motyli. Dziecko wg poleceń przelicza motyle. Opowiadanie można zacząć w następujący sposób: Na zielonej łące w słoneczny dzień było bardzo spokojnie i cicho. Nadleciały dwa motyle, a po chwili dołączyło do nich jeszcze pięć. Ile motyli jest na łące? Nagle podleciał silny wiatr i zepchnął trzy motyle do lasu.. itd.

Formę takiego zadania można przeprowadzić z innymi elementami do przeliczania (mogą to być kredki, zabawki itp.)

Aktywność dla dzieci 6 letnich:

 1. „Motyl na kartce” praca plastyczna z orientacją na kartce.

Dzieci dostają białą kartkę i wg poleceń rodzica zamalowują poszczególne części. Propozycja opowiadania: Piękna zielona łąką znajduje się na dole strony. Po lewej stronie kartki wyrasta drzewo. Słońce świeci nad drzewem. Obok słońca poruszają się chmurki. Duży kwiat rośnie z prawej strony kartki. Między drzewem, a kwiatem leci piękny, kolorowy motyl itd.