„Do czego to się przyda w ogrodzie?” – rozwijanie niekonwencjonalnego myślenia. Przygotowujemy w pudełku kilka przedmiotów (np. łyżka, ramka do zdjęć, garnek, kredki, bandaż, sitko, lejek, widelec). Wyjmujemy kolejno, a dzieci wymyślają dla nich nowe zastosowanie w ogrodzie, np. sitko może chronić roślinę przed zjedzeniem przez ślimaki, kredkami wetkniętymi w ziemię można oznaczyć, co rośnie w grządkach – pomarańczowa może oznaczać marchew, czerwona buraki itd.

 

„Ziarenka puszczają korzenie” – zabawa w kole. Do zabawy możemy włączyć rodzeństwo. Siedzimy w kręgu, turlamy do siebie kłębek wełny. Kiedy dotrze on do danego uczestnika zabawy, ten zatrzymuje go i chwyta nić, a następnie przesuwa kłębek do kolejnej osoby. Zabawa toczy się tak długo, aż każdy zatrzyma kawałek włóczki, tworząc tym samym plątaninę korzeni.

 

„Wiosną w ogrodzie” – zabawa z gestem, stoimy w kręgu i powtarzamy wersy rymowanki, ilustrując ją gestami.

Nasiona w glebę wrzucamy,

dzieci kucają i naśladują wrzucanie nasion do ziemi

Potem je podlewamy,

pokazują gest podlewania konewką

Słonko mocniej przygrzeje,

unoszą nad głowy wyprostowane ręce i naprzemiennie otwierają i zaciskają palce w obu dłoniach

wiaterek powieje,

kołyszą się na boki z uniesionymi rękami

nasiona nam wykiełkują,

kucają, kładąc ręce na głowę, a następnie powoli wstają, stają na palcach i wyciągają ręce jak najwyżej

nasze oczy rozradują.

śmieją się głośno

A gdy wszystko urośnie,

dłońmi kreślą w powietrzu kształt koła

podziękujemy wiośnie.

robią ukłon i rozkładają ręce na boki.

„Masujemy swoje ciało” – masażyk, stoimy w kole, twarzą do środka, każdy masuje kolejne części swojego ciała, zgodnie z treścią rymowanki. Pod koniec rymowanki, gdy masujemy stopy, siadamy na dywanie, a następnie kładziemy się w dowolnej pozycji.

Masujemy swoje paluszki

delikatnie niczym muszki.

Masujemy dłonie całe,

choć są jeszcze bardzo małe.

Masujemy swoje rączki,

strzepujemy z nich pajączki.

Masujemy długą szyję,

którą mama dziś umyje.

Masujemy swoje brzuchy,

niczym misie łakomczuchy.

Masujemy swoje nogi,

od góry aż do podłogi.

Masujemy swoje stopy,

które robią mocne kopy.

Gdy ciało wymasujemy,

chwilę w ciszy odpoczniemy.